موتور برق چیست؟ انواع آن کدامند و چه کاربردی دارد؟

موتور برق که باید آن را به نام electric motor بشناسیم، مولد برق است که عملکرد آن به وسیله نیروی گشتاوری از طریق یک منبع تغذیه انرژی، ایجاد شده و در مسیر این موتور و فرآیند آن، نیروی مغناطیسی به نیروی الکتریسیته تبدیل می گردد. در واقع این همان چیزی است که از یک موتور برق انتظار داریم و در موتور برق بنزینی، نیروی اولیه از طریق بنزین تامین می شود.

اجزای موتور برق کدامند؟

اجزای این دستگاه شامل موتور، ژنراتور، اگزوز، شاسی، بورد دیجیتال، تابلو امرجنسی، باتری، استارت، خروجی جریان برق و سایر قطعات است که هر یک در عملکرد این دستگاه وظیفه ای را بر عهده دارند و لازم است که هر یک از آن ها به تنهایی و در تکمیل یکدیگر عملکرد صحیحی داشته باشند.

انواع موتور برق

احتمالا حدس زده اید که با توجه به نوع سوخت مورد استفاده در انواع موتور برق ها، می توان آن ها را به گروه های مختلفی تقسیم بندی کرد. این گروه ها شامل بنزینی، دیزلی،گاز شهری و موتور برق گاز مایع می شوند.

آریان صنعت نمایندگی فروش انواع موتور برق و موتور برق بنزینی می باشد. جهت مشاوره و ارتباط با شماره زیر با تماس بگیرید.

۰۲۱-۳۳۹۰۵۵۸۶      ۰۹۱۲-۵۶۶۹۳۵۰

بدیهی است که موتور برق بنزینی، با بنزین کار می کند و موتور برق دیزلی، سوخت دیزلی دارد. موتور برق گاز شهری نیز منبع تغذیه از گاز شهری دارد و موتور برق گاز مایع، با گاز مایع کار می کند.

در این مطلب به طور خاص بر موتور برق بنزینی تمرکز می کنیم و برخی از تفاوت های آن با موتور برق دیزلی را دوره خواهیم کرد. به یاد داشته باشید که موتورهای برق بنزینی بیشترین کاربرد را در زمینه موتورهای برق دارند و از این روی بیشترین تمرکز بازار خرید و فروش موتور برق نیز روی این مدل ها قرار گرفته است.

موتور برق بنزینی

موتور برق بنزینی همان طور که در ابتدا نیز اشاره کردیم با سوخت بنزین کار می کند و البته یکی از پرفروش ترین مدل ها به شمار می آید. در حقیقت موتور برق بنزینی به آن دسته از موتورهای برق گفته می شود که دارای منبع تغذیه از سوخت های مایع از جمله بنزین یا مخلوط بنزین و اتانول هستند. موتورهای برق بنزینی به این شکل طراحی شده اند که برای برآورده ساختن نیاز و الزامات هر یک از ماشین آلات از جمله اتومبیل های سواری، کامیون های کوچک و اتوبوس، هواپیماهای عمومی، واحدهای کوچک دریایی، سیستم های پمپاژ متوسط، ماشین آلات و ابزارهای برقی کاربرد داشته باشند و می توان از این موتورها به عنوان موتورهای اصلی این وسایل نقلیه بهره برداری کرد.

در واقع باید موتور برق بنزینی را یک ژنراتور قوی بدانیم که محل استفاده های قابل توجهی دارد. چیزی که در خصوص این موتورهای برق باید به عنوان یک نکته مثبت در نظر گرفته شود، قابلیت کاربرد آن در طولانی مدت و طول عمر بسیار زیاد آن است که باعث می شود بتوانیم این موتور برق را در وسایل نقلیه به عنوان یک موتور حرفه ای به کار بگیریم. البته لازم است این نکته را نیز به عنوان یک امتیاز منفی اعلام کنیم که با توجه به سوخت بنزینی این نوع ، حین تولید انرژی، دی اکسید کربن بسیاری نیز تولید خواهد شد. از این روی استفاده از این نوع موتور برق، در فضای بسته و بدون تهویه به هیچ وجه پذیرفته نیست و تنها می توان از این نوع موتور در فضای آزاد استفاده کرد.

نکته مثبت بعدی در خصوص این موتور برق، به آن مربوط می شود که فرآیند روشن شدن آن بسیار ساده تر از چیزی است که در خصوص موتور برق گازی داریم. به علاوه هزینه تعمیرات این موتور برق بنزینی نیز نسبت به سایر مدل ها، پایین تر است. با این همه در نظر داشته باشید که در موتور برق بنزینی، با مصرف بالایی از سوخت روبرو هستیم و شاید باید این را یک نقطه ضعف در نظر گرفت.

سوخت مورد استفاده در موتور برق دیزلی و نیز ‌بنزینی، به ترتیب از گازوییل و‌بنزین تامین می شود، اما باید توجه داشت که قبل از استفاده موتور برق دیزلی از گاروییل را باید از صافی رد کنید.

همان طور که گفتیم موتور برق بنزینی سوخت زیادی استفاده می کند و میزان سوخت آن در قیاس با موتور برق دیزلی پایین تر است. علت این موضوع این است که در موتور برق دیزلی فشرده سازی، باعث احیا سوخت شده و سوخت و‌ هوا به صورت جداگانه وارد بخش موتور خواهند شد و در اینجا این تنها هوای فشرده شده است که به موتور اجازه می دهد سوخت کمتری استفاده کرده و نوعی صرفه جویی داشته باشد. اما در خصوص موتور برق بنزینی ماجرا متفاوت است و پیش از آن که وارد فاز فشرده سازی شویم، سوخت و هوا در کاربراتور مخلوط شده و این کارایی سوخت را کاهش می دهد و باعث می شود که سوخت (بنزین) بیشتری مورد استفاده قرار بگیرد.

همین طور صدای موتور برق دیزلی در قیاس با صدای موتور برق بنزینی قابل توجه است. جالب است بدانید که صدای موتور برق دیزلی بیشتر از صدای موتور برق بنزینی است. این موضوع صدا در فضاهایی که مایل به حضور سکوت کامل باشیم، حائز اهمیت خواهد شد و شاید در وسایل نقلیه کمتر از اهمیت برخوردار باشد.

مکانیزم عمل موتوربرق بنزینی:

موتوربرق های بنزینی درون سوز هستند . ( درون سوزبه موتور‌هایی گفته می‌ شود که در آن‌ها مخلوط سوخت و اکسیدکننده در داخل محفظ ی بسته‌ ای به نام محفظه احتراق واکنش داده و محترق می‌شوند. بر اثر احتراق (سوختن )گازهای داغ با دما و فشار بالا حاصل می‌شوند و بر اثر انبساط این گازها پیستون موتور به حرکت درآمده و کار انجام می‌ دهند.)

وقتی پیستون به سمت پایین حرکت می کند ، مخلوط سوخت و هوا یا اکسیژن در داخل محفظه احتراق جمع شده و برای شعله ورشدن آن از جرقه شمع استفاده می کند که این گاز های داغ با دما و فشار بالا بر اثر احتراقی که به وجود آمده و انبساط حاصل از گرما پیستون موتور را به حرکت در آورده و نیروی محرکه لازم جهت چرخش ژنراتور را تامین می کند و دود حاصل از انفجار توسط دریچه خروجی به بیرون می رود.

کم کردن صدای موتور برق بنزینی:

صدای تولیدی موتوربرق بنزینی متناسب بامیزان انرژی تولیدی آن است.

هرچه توان آن بیشتر باشد با لطبع صدای تولیدی آن نیز بیشتر خواهد بود.  در ادامه راه کارهایی ارائه می دهیم تا صدای تولیدی این دستگاه کمتر  احساس شود:

 1. رعایت فاصله : موتوربرق را درفاصله دورتری وترجیحا در اتاقک دربسته نصب کنید.
 2. سطح مناسب : دستگاه راروی سطح نرم تر مانند خاک ،چمن  یا پوشش پلاستیکی نصب کرده واز قرار دارن آن روی سطح فلز؛سیمان یا سایر سطوح سخت خودداری کنید.
 3. استفاه ازکانوپی موتوربرق : کانوپی یا اتاق سایلنت ، باکس هایی هستند که به وسیله پشم شیشه یا پشم سنگ عایق شده و ضمن جلوگیری از انتشار صدا از دستگاه در مقابل گرد وغبار و باد و باران و سایر حوادث طبیعی درامان می دارد .

لازم به ذکراست که ، کانوپی باید محفظه هواکش برای جریان هوا داشته باشد تاحرارت موتور برق بنزینی رابه بیرون هدایت کرده و مانع داغ شدن کانوپی و موتور گردد .

به این ترتیب شما می توانید موتوربرق متناسب با نیاز خود تهیه کرده بدون آن که نگران صدای تولیدی آن باشید .

نکات استفاده و نگهداری موتور برق

دقت داشته باشید که حتما باید دستگاه مورد نظر شما دارای گارانتی باشد تا در صورت خرابی، بتوانید برای تعویض قطعات یا تعمیرات به شرکت مراجعه نمایید. اگر چه در بیشتر مواقع و در صورت رعایت نکات استفاده و نگهداری موتور برق، چند سال طول می کشد تا کمترین مشکلی در این سیستم ها رویت شود، اما با این همه با توجه به قیمت گران و سیستم پیچیده موتورهای برق بنزینی و غیره، نیاز است که حتما دستگاه با گارانتی خریداری کنید تا قادر به استفاده از گارانتی آن در مواقع لازم باشید.

به علاوه لازم به ذکر است که موتور برق های بنزین باید پس از گذشت هر ۱۲ ساعت کارکرد، ۲ ساعت استراحت داشته باشند. این میزان در خصوص موتور برق های دیزلی، هر ۱۶ ساعت خواهد بود.

همین طور به ذکر است که هر دو‌ موتور برق حالت دائم کار و نهایت قدرت دارد لازم به ذکر است خیلی کم باید در حالت دائم از دستگاه کار بکشید چون به سرعت دستگاه فرسوده می شود. بدیهی است که با شدت دادن به کارکرد موتور برق، حال این که از چه نوعی باشد، خیلی زودتر دچار فرسودگی شده و کمتر می توان از آن عمر مفید انتظار داشت. بنابراین اگر چه اعداد ۱۲ ساعت و ۱۶ ساعت را اعلام کردیم، اما این اعداد تنها در صورتی معنی دارد که در حالت ناچاری و اجبار قرار داشته باشیم و در شرایط معمولی در زمان های خیلی زودتر از این نیاز به خاموش کردن موتور برق و استراحت دادن کامل به آن خواهد بود.

نکته: استراحت دادن کامل به موتور برق ها به این معنی است که موتور برق را کاملا خاموش کرده و به آن اجازه دهیم تا کاملا خنک شود. خنک سازی کامل به طول عمر موتورهای برق افزوده و باعث می شود که طول عمر بالاتری داشته باشند.

کلام آخر

توصیه می شود که برای خرید و انتخاب یک موتور برق، فارغ از این که چه مدلی بوده و از کدام نوع باشد، ابتدا نیازها کامل را بررسی کرده و از یک متخصص در این حوزه نیز مشاوره بگیرید. به این شکل می توانید خریدی هوشمندانه و با بهره وری بالا را تجربه کنید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 8 میانگین: 3.5]

2 دیدگاه برای “موتور برق + موتور برق بنزینی

 1. حسین محمدی گفته:

  سلام
  من برای ویلام دنبال یه موتور برق بنزینی توان بالا هستم. شما با توجه به تجربه ای که دارید چی پیشنهاد می کنید ؟

  • سونیا مختاری گفته:

   سلام حدودا برق مصرفی شما چقدر هستش؟
   اگه براتون مقدوره با این شماره ۰۹۱۲۵۶۶۹۳۵۰ تماس بگیرید تا بتونم بهتر راهنماییتون کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *