یکی از ابزار مهم و کاربردی در زمین های کشاورزی را باید علف تراش بدانیم که در شمار تجهیزات کشاورزی قرار داشته و در زمان های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. این ابزار در زمین های کشاورزی و باغداری کاربرد داشته و می تواند انجام امور مربوط به تراشیدن علف ها را به مراتب ساده تر سازد.

پیش از این و در صورتی که کاربرد علف تراش را به عنوان یک ابزار کشاورزی و باغبانی حرفه ای کنار بگذاریم، به جای آن از داس، اره یا قیچی باغبانی استفاده می شد که هر یک سختی های کار مربوط به خود را داشتند و به نوعی به راحتی و به شکلی تمیز و مرتب کار علف تراشی را به پایان نمی رساندند. به هر ترتیب هدف نهایی از استفاده هر یک از این ابزار بریدن و اصلاح سطح گیاهان، به ویژه علف های زمین های کشاورزی است، اما بدیهی است که با استفاده از علف تراش می توان این کار را به شکلی دقیق تر، تمیزتر و حرفه ای تر به انجام رسانید.

علفتراش از چه قسمت هایی تشکیل شده است؟

علف تراش به عنوان یکی از تجهیزات حرفه ای زمین های کشاورزی، دارای بخش های مختلفی چون الکتروموتور (یا موتور بنزینی)، تیغه و دسته نگهدارنده و … است که هر یک بخشی از عملکرد صحیح و حرفه ای آن را برعهده دارند. در حالی که در وسیله ای چون داس، با یک ابزار معمولی و هلالی شکل طرف بودیم که تمام عملکرد آن وابسته به نیروی انسانی بود و قرار داشت.

انواع علفتراش کدام است؟

با در نظر گرفتن نوع کاربرد علف تراش، باید بگوییم که انواع علف زن در مدل های تک کاره و چهار کاره عرضه می شود. بدیهی است که نوع چهار کاره آن کارایی بیشتری داشته و می توان در زمین های کشاورزی، موثرتر ظاهر شود. به وسیله نوع چهار کاره علفتراش می توان زمین های کشاورزی و علف ها را به خوبی هرس کرده و به جز آن به هرس کردن شمشادها پرداخت. به این شکل که علف زن چهار کاره دارای بخش شمشاد زن بوده و همین طور اره هرس دارد. زیتون چین قابلیت دیگری است که این نوع چهار کاره علفتراش با خود همراه داشته و همین طور با نصب پره کولتیواتور روی آن، قابلیت های جدید می توانند مورد استفاده قرار بگیرد.

با این ترتیب در صورتی که می خواهید از این ابزار کشاورزی در زمینه های مختلف کاربردی بهره مند شوید، خوب است که مدل چهار کاره آن را خریداری کرده و با در اختیار داشتن یک محصول کشاورزی، چندین کاربرد مختلف از آن دریافت کنید.

مقالات بیشتر

علف تراش هوندا

علفتراش چه کاربردهایی دارد؟

همان طور که از نام این ابزار کشاورزی می توان حدس زد، اصلی ترین کاربرد آن هرس کردن و چیدن علف ها است. به این شکل شما می توانید با استفاده از علفتراش، علف، یونجه و چمن ها را در زمین های کشاورزی و باغات، بریده و به خوبی هرس نمایید. کاری که قبال به وسیله داس و مانند آن صورت گرفته و البته زمان و انرژی بیشتری از مزرعه دار یا باغبان می گرفت. اما با روی کار آمدن علفتراش های امروزی، این کار با سهولت بیشتری همراه شده و می توان در زمانی کوتاه تر و به شکلی حرفه ای تر این کار را به انجام رسانید.

از سویی دیگر اگر نیاز به درو کردن بخشی از گیاهان کاشته شده در زمین کشاورزی یا باغ دارید، با استفاده از علفتراش امکان انجام آن وجود خواهد داشت و شما می توانید با راحتی به مراتب بیشتر و سرعت عمل قابل توجه به درو کردن این گیاهان بپردازید.

علف های هرز آسیب زیادی به زمین های کشاورزی زده و از رشد و نمو سایر گیاهان جلوگیری به عمل می آورد. از این روی لازم است که از علفتراشی حرفه ای برای هرس کردن و کندن علف های هرز زمین های کشاورزی استفاده شود و به این وسیله به تمیز کردن این زمین ها از علف های هرز پرداخته و محیط را برای رشد دیگر گیاهان به خوبی آماده نمایید. با حذف علف های هرز، فضا برای رشد و نمود سایر گل و گیاهان آماده خواهد شد و زمینه رشد و نمو آن ها به خوبی صورت می گیرد. این یکی از مشکلاتی است که در زمین های کشاورزی به وفور با آن روبرو هستیم و تنها با استفاده از چنین ابزاری می توان در مدت زمان کم و به شکل منظم از شر آن ها خلاص شد. متاسفانه علف های هرز به سرعت زیادی رشد کرده و به صورت دوره ای باید مرتب نسبت به پاکسازی آن ها اقدام کنیم.

چطور یک علفتراش حرفه ای خریداری کنیم؟

برای این که یک علفتراش حرفه ای و قابل قبول خریداری کنیم، لازم است که ابزار مورد نظر، ویژگی های زیر را داشته باشد:

موتور علف زن باید از قدرت و توان لازم برخوردار باشد: در صورتی که موتور علفتراش ضعیف بوده یا توان کافی نداشته باشد، نمی توان از عملکرد صحیح آن اطمینان یافت و احتمالا مدت زمان کوتاهی قابل استفاده خواهد بود. به علاوه زمانی که شما با یک زمین کشاورزی گسترده روبرو هستید، لازم است که حتما علفتراش موتور قوی و به اندازه کافی حرفه ای داشته باشد تا پاسخگویی هرس کاری و علف زنی تمام محیط بوده و به اصطلاح کشش لازم را داشته باشد.

صدای اضافی ایجاد نکند: اگر علفتراشی حرفه ای و از برندی مرغوب و معتبر خریداری کنید، این وسیله کشاورزی حین انجام کار، صدای اضافی تولید نخواهد کرد. صدای اضافی کارکرد علفتراش باعث می شود تا پس از روشن کردن آن، آلودگی صوتی آزاردهنده ای شکل گرفته و کمی مشکل ساز باشد. از این روی اگر محصولی مرغوب و از برند معتبر خریداری کنید، نباید صدای زیادی از علفتراش حین روشن کردن آن و انجام کار، به گوش برسد.

کاربری ساده ای داشته باشد: قرار نیست که حین کار کردن با علفتراش به جای راحتی و سهولت در کار، دشواری بیشتری را تجربه کنید. به واقع استفاده از علفتراش به منظور کاهش مشکلات در نظر گرفته شده است و باید در استفاده از آن راحتی و سهولت بیشتری را تجربه کنید. به این ترتیب زمانی که برای خرید علف زن اقدام می کنید، توجه داشته باشید که این وسیله حتما از کیفیت کاربری مناسبی برخوردار بوده و حین حرکت دادن آن روی زمین کشاورزی، به راحتی حرکت کند. طراحی دسته علف تراش در به کار بردن آن و راحتی کاربری که در حال استفاده از آن است، بسیار موثر بوده و باعث می شود که کار کردن با این وسیله کشاورزی ساده و حتی لذت بخش باشد، یا استفاده از آن را با درد مزمن دست یا کمر تجربه کنید.

از این روی این نکته اهمیت زیادی دارد و باید حتما حین خرید به آن توجه زیادی نمایید.

سخن پایانی

همان طور که گفتیم علف تراش ها در دو نوع بنزینی و برقی عرضه می شوند و بسته به نوع کاربری و مشخصاتی که نیاز دارید، یکی از این انواع برای شما مناسب خواهد بود. شما می توانید پیش از خرید این ابزار کشاورزی، مشاوره لازم را دریافت کرده، سپس به خرید محصول مناسب و مطابق با نیازهای خود روی بیاورید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]