راهنمای خرید دیزل ژنراتور

خرید دیزل ژنراتور

خرید دیزل ژنراتور : دیزل ژنراتور یا مولد دیزل یک دستگاه ساده ای است که ترکیبی از موتور دیزل، ژنراتور و انواع متعلقات فرعی از قبیل شاسی، اطاقک پوشاننده جهت محافظت و کاهش صدا، سیستم‌های کنترل، قطع کننده‌های اضطراری مدار، سیستم مولد گرما، سیستم استارت اتومات و غیره که به منظور تولید برق است. دیزل ژنراتور دستگاهی است که سوخت دیزلی را به الکتریسیته تبدیل می کند.

مهم ترین ویژگی در انتخاب یک دیزل ژنراتور میزان توان الکتریکی آن یعنی میزان توان ظاهری دستگاه ( KVA ) و توان اکتیو دستگاه ( KW ) است . این نوع اندازه گیری در دو نوع دستگاه مولد برق از جمله UPS ها ( معمولا برای مصارف سبک مانند برق اضطراری سیستم های کامپیوتری ) و همچنین دیزل ژنراتور ها ( به منظور مصارف سنگین و حجیم مانند تامین برق خانه ، بیمارستان و مصارف صنعتی ) به کاربرده می شود .
نکته مهمی که قبل از خرید دیزل ژنراتور اهمیت دارد در نظر گرفتن تامین قطعات دیزل ژنراتور است. زیرا از نظر تامیین قطعات نباید محدودیتی وجود داشته باشد.
نکته بعدی در نظر گرفتن محل قرارگیری و نصب دیزل ژنراتور، ارتفاع از سطح دریا، دمای محیط، میزان صدای تولید شده در اطراف و غیره است.
لازم به ذکر است که حتما در قبال گارانتی دستگاه کارت یا برگه گارانتی دریافت نمایید.

طبقه بندی موتور ژنراتور ها از لحاظ سوخت مصرفی:

الف ) موتور ژنراتور های گازوئیل سوز(diesel gensets)
ب ) موتور ژنراتور های گازسوز (Gas gensets )
ج ) موتور ژنراتور های دوگانه سوز (dual fuel gensets)

 ۳ حالت ممکن در استفاده از دستگاه دیزل ژنراتور:

STANDBY (1 حالت آماده به کار

در این حالت منبع اصلی برق وجود دارد و ژنراتور فقط برای پشتیبانی به کار گرفته میشود (ATS-emergence )

PRIME FIXED (2

آماده بکار در این حالت ژنراتور منبع اصلی برق میشود و مدت زیادی را برای کار کردن در یک نقطه سپری میکند

PRIME MOBILE (3حالت متحرک

در این حالت ژنراتور منبع اصلی برق است اما اینبار قابلیت جابه جایی نیز دارد.

در حالت STANDBY موتور خیلی زیاد کار نمی کند و‌ معیار اصلی برای خرید باید قیمت و‌ موجود بودن قطعات باشد.

در حالت FIXED PRIME مهمترین هزینه ای که باید در نظر داشته باشید سوخت و‌ میزان مصرف آن است. در صورت کانوپی بودن میشود در هزینه های دیگر صرفه جویی کرد زیرا موتور قرار  است بیشتر عمرش را در یک مکان باشد. در حالت PRIME MOBILE دوباره باید مهمترین معیار برای خرید میزان مصرف سوخت باشد هرچند چون این موتور توسط کامیون و‌ جرثقیل دائما باید جابه جا شود خیلی بهتر است که از کانوپی با کیفیت و سنگین استفاده شود که عمر مفید کل دستگاه را افزایش بدهد. از این نوع موتور برق ها بیشتر در معادن و موارد صنعتی و اجاره استفاده میشود.

کاربرد دیزل ژنراتور:

موارد کاربرد دیزل ژنراتورها دامنه وسیعی از مصارف کوچک (خانگی ، صنفی) تا مصارف عمومی و صنعتی بزرگ را در بر می گیرد.با گسترش روزافزون استفاده از انرژی الکتریکــی ، امــروزه کمتــر زمیــنه ای (از زنـدگی روزمره تا فعالیت های صنعتی و خدماتی) را می توان یافت که بشدت به انرژی الکتریکی وابسته نباشد . از آنجا که همیشه احتمال بروز نقص در سیستم های تأمین برق و به تبع آن قطع برق وجود دارد ، پیآمدهای قطع برق و بکارگیری تمهیداتی به منظور تأمین برق اضطراری قطعاً می بایست مورد مطالعه قرار گیرند.مولدهای برق اضطراری بجز در موارد استثنائی دیزل ژنراتورها هستند.

محدوده 8-30KVA برای خانه ها ، مغازه ها و دفاتر کوچک و برای مجتمع های اداری بزرگ ، کارخانه ها و مراکز صنعتی از ژنراتورهای بزرگ صنعتی تا 2000KVA استفاده می شود . رنج های تا حدود ۵ مگاوات برای ایستگاه های قدرت های کوچک استفاده می شود و ممکن است برای این کار از یک تا ۲۰ دستگاه استفاده شود . در این اندازه های بزرگ موتور و ژنراتور به صورت جداگانه به سایت می آورند و به همراه تجهیزات جانبی مونتاژ دیزل ژنراتور و وسایل مورد نیاز کار نصب را انجام می دهند.

 راه اندازی اولیه دیزل ژنراتور:

الف ) در ابتدا که سوخت گیری انجام میگردد باید لباس مناسب و از وجود هر نوع وسیله احتراق زا از قبیل سیگار وغیره جلوگیری کرد.
ب ) سوخت گیری در زمان خاموش بودن موتور باید انجام شود.و حتی بهتر است که کابل باطری دستگاه قطع باشد.
ج ) هنگام سوخت گیری مراقب ریختن گازوئیل و بنزین به محیط اطراف باشیم.
د) بعد از سوخت و روغن مرحله بعدی پر کردن آب و ضد یخ داخل رادیاتور میباشد.که حتما ضد یخ و ضد جوش فراموش نشود.
ه ) بعد از سوخت و روغن و ضد یخ خروجی اگزوز دیزل ژنراتور را چک کرده که گرفتگی در طول مسیر اگزوز نباشد بعد از مطمئن شدن از جایگاه قرار گیری دیزل ژنراتور و نوع لرزش احتمالی استارت میزنیم. در صورت روشن نشدن نیاز به هواگیری است.

مزایای دیزل ژنراتور ها:

یکی از مزایای دیزل ژنراتور ها سوخت ارزان و قابل دسترس آنها میباشد. که در ایران و در مصارف ریز ۱۰۰۰ کیلو ولت آمپر عمدتا از دیزل ژنراتور استفاده میگردد.

مزایای دیگر دیزل ژنراتور ها استهلاک کمتر آنها نسبت به گاز ژنراتور ها و موتور های بنزینی می باشد.
مزایای دیگر دیزل ژنراتور ها پشتیبانی و   خدمات آنها نسبت به گاز ژنزاتور ها میباشد.به عنوان مثال در صورت خرابی موتور  تعداد افراد متخصص در این زمینه بسیار بیشتر از افراد متخصص در زمینه موتور های گاز سوز می باشد.

معایب دیزل ژنراتور ها:

از معایب دیزل ژنراتور ها میتوان به راندمان پایین آنها و بزرگ و سنگین بودن آنها نیز اشاره کرد.
میزان ذرات معلق تولید شده (آلودگی) در آنها نسبت به گاز ژنراتور ها و موتور برق بنزینی بیشتر است.
کار کردن یک دیزل ژنراتور همواره با آلودگی صوتی همراه است. وجود یک کاناپای کاور دیزل برای کاهش صدای حاصل از دیزل ژنراتور بسیار مناسب می باشد.

امیدواریم با درج این مطالب توانسته باشیم اطلاعات خوبی به شما عزیزان داده باشیم همچنین میتوانید به صورت رایگان از متخصصین ما اطلاعات مورد نیاز خود را به دست آورید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.