اجزای تشکیل دهنده موتور برق بنزینی

اجزای تشکیل دهنده موتور برق بنزینی

برای خرید موتور برق بنزینی و به کار بردن آن، شناخت اجزای تشکیل دهنده موتور برق بنزینی کارآمد به نظر می رسد. با شناخت این اجزا می توانید انتخابی دقیق تر و هوشمندانه تر داشته و درست محصولی مطابق با نیازهای خود خریداری نمایید.

موتور برق ها در سه گروه موتور برق های بنزینی، موتور برق های دیزلی و موتور برق های گازی قرار می گیرند. به خاطر داشته باشید که موتور برق های بنزینی، پرکاربردترین نوع موتوربرق ها هستند و نوع سوخت آن ها و حمل و نقل راحت، عمده علت به شمار می رود.

اجزای تشکیل دهنده موتور برق بنزینی

اجزای تشکیل دهنده این موتور برق ها را به گروه های زیر باید تقسیم بندی کنیم:

سیستم سوخت

از آن جایی که منبع تغذیه و انرژی موتور برق های بنزین، بنزین است، به یک سیستم سوخت رسانی نیاز داریم. در واقع سیستم سوخت را باید چیزی شبیه به باک خودرو مانند کنیم که با پر کردن آن، منبع انرژی موتور تامین می شود.

لازم به ذکر است که این سیستم سوخت یا باک موتور برق بنزینی بسته به این که دستگاه در چه ابعادی بوده و تا چه مدت قدرت تولید انرژی الکتریکی داشته باشد، باک آن نیز می تواند در ابعاد و گنجایش گوناگونی تعبیه شده باشد. بدیهی ست که موتور برق های بزرگ تر و با قدرت بیشتر و زمان طولانی تر تولید انرژی الکتریکی؛ دارای باک سوخت بزرگ تری نیز هستند.

سیستم ولتاژ و آلترناتور

برای تبدیل AC به DC و یا در صورت نیاز به شکل برعکس، از سیستم ولتاژ موتور برق استفاده می شود. این سیستم ولتاژ خروجی را کنترل کرده و آن را به فاز مورد نظر تبدیل می سازد. در حقیقت بدون سیستم ولتاژ، نیروی تولید گشته توسط موتور برق بنزینی کارآمد نخواهد بود.

این آلترناتور است که انرژی مکانیکی تولید شده در موتور برق بنزینی را به انرژی الکتریکی تبدیل می سازد. آلترناتور نیز از یک دینام و استارتور و دیود تشکیل شده و عملکرد آن به این اجزای داخلی وابسته است.

موتور

موتور را باید هسته ی اصلی بدانیم. در حقیقت انرژی مکانیکی مورد نیاز از طریق همین موتور تامین می شود. در صورتی که انتظار طول عمر بالا از موتور برق خریداری شده را دارید، باید حین خرید به کیفیت موتور آن دقت داشته و حتما به سراغ برندهای معتبر بروید.

روغن

روغن اگر چه در شمار قطعات مکانیکی این دستگاه ها قرار ندارد، اما یکی از اجزای اصلی به شمار می رود. به یاد داشته باشید این روغن است که موجب عملکرد روان و صحیح موتور برق بنزینی شده و دوام آن را طولانی می سازد. در صورتی که روغن کاری به موقع انجام نشده و اجازه دهید که سائیدگی به وجود بیاید، سلامت دستگاه را به خطر انداخته اید.

این روغن کاری به ویژه زمانی که مدتی از طول عمر موتور برق گذشته و نیمه ی عمر خود را سپری کرده باشد، بسیار اهمیت یافته و لازم است که در بازه های زمانی زودتری پیگیری شود. برای آن که اهمیت روغن کاری در این دستگاه را به خوبی درک کنید، جای دارد که به تعویض روغن خودرو نگاهی انداخته و ضرورت آن را به خاطر بیاورید.

همان طور که مشاهده نمودید اجزای تشکیل دهنده موتور برق بنزینی دارای ساختار چندان پیچیده ای نیستند، اما نقص در عملکرد هر یک از آن ها؛ کل ساختار را دچار مشکلات عمده ای ساخته و تولید انرژی الکتریکی که مقصد نهایی و خروجی اصلی است، به مشکل برخورد می کند.

برای حفظ طول عمر مفید این دستگاه ها و داشتن خروجی کامل و با کیفیت در تمام مواقع؛ لازم است که در خصوص نگهداری و رسیدگی به دستگاه (مانند روغن کاری و …) با دقت عمل کرده و از خدمات نگهداری بهره مند شوید.

به یاد داشته باشید که بهترین محصولات لزوما گران ترین آن ها نیستند و در عین حال ارزانی نیز می تواند به دلایل کیفی حائز اهمیتی مرتبط باشد.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.