دیزل ژنراتور برق صنعتی

دیزل ژنراتور صنعتی

دیزل ژنراتور برق صنعتی ، ژنراتور یا موتور برق وسیله ای است كه انرژی مكانیكی به دست آمده از منبع بیرونی را به انرژی الكتریكی بعنوان خروجی تبدیل می كند. این مهم است كه درک كنیم كه ژنراتور واقعا انرژی الكتریكی خلق نمی كند. در عوض، با استفاده از انرژی مكانیكی عرضه شده و با ایجاد حركت و تولید بار الكتریكی در سیم پیچ ها در مدار الكتریكی، برق را به عنوان خروجی سیستم تولید خواهد كرد. این جریان، جریان الكتریكی عرضه شده توسط ژنراتور است. مكانیزم ژنراتور را می توان با درک كار پمپ آب فهمید كه باعث جریان آب می شود اما واقعا آبی ایجاد نمی كند و فقط آب جریان می یابد.

كار ژنراتورهای مدرن امروز بر مبنای القای الكترومغناطیس كشف شده توسط مایكل فارادی در سال 1831 می باشد.فارادی كشف كرد كه جریان بالای بار الكتریكی می تواند توسط حركت رسانای الكتریكی مانند سیمی كه شامل بار الكتریكی در میدان مغناطیسی است القا شود. این حركت تفاوت ولتاژی را بین دو انتهای سیم یا رسانای الكتریكی ایجاد می كند كه در عوض باعث می شود بار الكتریكی جریان بیابد و جریان الكتریكی تولید شود.

دیزل ژنراتور برق صنعتی را از نمایندگی های معتبر خریداری کنید. 

اجزای اصلی ژنراتور دیزل ژنراتور برق صنعتی:

موتور منبع ورودی انرژی مكانیكی به موتور ژنراتور است. اندازه موتور بطور مستقیم متناسب با حداكثر توان خروجی عرضه شده است. چندین فاكتور را نیاز است كه در ذهن داشته باشید در حالی كه دارید موتور ژنراتور را بررسی می كنید. سازنده موتور باید برای رسیدن به خصوصیات كاركرد كامل موتور و برنامه های نگهداری مشاوره بدهد.

الف- نوع سوخت مورد استفاده- موتور ژنراتورها با انواعی از سوخت ها مانند بنزین ، گازوییل، پروپان (در فرم مایع شده یا گاز، یا گاز طبیعی) كار می كنند. موتورهای كوچكتر معمولا با بنزین كار می كنند در حالی كه موتورهای بزرگتر با گازوئیل ، پروپان مایع، گاز پروپان یا گاز طبیعی كار می كنند. موتورهای اصلی همچنین می تواند دوگانه سوز باشند یعنی هم با گازوئیل هم با گاز كار كنند.

ب- موتورهایی با والو بالاسری ( OHV ) در برابر موتورهای غیر OHV – موتورهای OHV از موتورهای دیگر متفاوت هستند در والو ورودی و خروجی موتور كه در سر سیلندر موتور قراگرفته است در مقابل بلوک موتوری كه سوار شده است.

موتورهای OHV چندین مزیت نسبت به موتورهای دیگر دارد. به هر حال، موتورهای OHV گران تر نسبت به موتورهای دیگر است.

ج- سیلندر موتور با روکش CIS ساییدگی و پارگی را كاهش می دهد و دوام موتور را تضمین می كند. اكثر موتورهای OHV با CIS تجهیز شده اند اما لازم است تا برای این ویژگی در موتور ژنراتور بررسی شود. CIS خصوصیت گرانی نیست اما نقشی مهم در دوام پذیری موتور بازی می كند به ویژه اگر نیاز باشد تا ژنراتور را اغلب برای مدت زمان طولانی استفاده كنید.

سیستم سوخت در دیزل ژنراتور برق صنعتی:

تانک سوخت معمولا ظرفیت كافی برای حفظ كاركرد 6 تا 8 ساعت را بطور متوسط دارد. در مورد واحدهای كوچک موتور ژنراتور، تانک سوخت قسمتی از پایه ژنراتور است یا سوار بر روی چارچوب ژنراتور شده است. برای كاربردهای تجاری، ممكن است لازم باشد تا بطور مستقیم باشد و روی تانک سوخت خارجی نصب شده باشد.

شارژر باطری:

شروع عملكرد دیزل ژنراتور با استارت موتور از طریق باطری می باشد . شارژر باطری ژنراتور توسط دینام موتور دیزل است. اگر ولتاژ شناور خیلی پایین باشد باطری زیر شارژ حفظ خواهد شد. اگر ولتاژ شناور خیلی بالا باشد عمر باطری را كوتاه خواهد كرد.

کنترل پنل رابط كاربر با ژنراتور است و شامل خصوصیاتی برای تابلو فرمان است. كارخانجات مختلف قسمت های متفاوتی در كنترل پنل گنجانده اند. بخش از این موارد در زیر آمده است.

روش و خاموش الكتریكی- كنترل استارت اتوماتیک به طور خودبخود ژنراتور در طول قطع برق است و در ادامه بر ژنراتور نظارت می كند در زمتنی كه در حال كار است و بطور اتوماتیک پس از وصل برق خاموش می شود.

پارامترهای موتور: پارامترهای مهمی مانند فشار روغن، دمای خنک كننده، ولتاژ باطری، سرعت چرخش موتور و دوره کارکرد دیزل بر روی سیستم فرمان نمایش داده می شود.

اندازه گیری و نظارت ثابت این پارامترها قادرند در مواقعی كه دیزل ژنراتور از سطوح آستانه کار نرمال عبور کرد موتور ژنراتور را غیرفعال نماید.

معیار ژنراتور: پنل كنترل معیارهایی دارد كه برای اندازه گیری جریان خروجی و ولتاژ کاربرد دارد.

كنترل های دیگر: انتخاب فاز سوییچ، سوییچ فركانس و سوییچ كنترل موتور حالت كاربر دستی، حالت خودكار

انواع شاسی:  چارچوب و شاسی موتور ژنراتور یا دیزل ژنراتور بر دو نوع  قابل حمل یا ثابت می باشد، در حالت كلی تمامی تجهیزات بالا بر روی همان شاسی قرار می گیرد.

دیزل ژنراتورها علاوه بر نقش شناخته شده خود به عنوان منابع قدرت در هنگام قطع برق شبکه، به طور مداوم نیز پشتیبانی از شبکه های قدرت اصلی در سراسر جهان را به دو صورت مجزا بر عهده دارند :

اصلاح پیک بار (Peak Shaving ):

در اروپا و در بسیاری از مناطق و در زمان حداکثر تقاضا،با توجه به تعرفه های بالا مصرف کننده را به استفاده از diesel تشویق می کنند.

حمایت از شبکه (Grid Support ):

دیزل ژنراتور اضطراری آماده به کار ، در مکان های حساس مانند بیمارستان ها و مراکز ارتباطی مخابراتی و ماهواره ای ،سرد خانه ها و خلاصه هر جایی که قطع برق حتی برای چند دقیقه هم پذیرفتنی نیست باستی در نظر گرفته شوند.این دستگاه ها همچنین حمایت از شبکه های ملی در زمان های حساس را بر عهده می گیرند. در بریتانیا برای حمایت از شبکه سراسری به عنوان مثال ، از diesel های با قدرت 0.5MWبه طور معمول استفاده می شود.

دیزل ژنراتورها چگونه به دیزل ژنراتور دوگانه سوز تبدیل میشوند:

این امر با اضافه کردن برخی کیت ها و سیستم های کنترلی مازاد بر روی دیزل ژنراتور صورت می پذیرد. اساس کار این روش ها به تزریق گاز به ورودی هوای موتور مربوط می گردد. البته این صرفاً شامل کلیات کار بوده بدیهی است که سیستم های کنترلی دیگری همزمان با روند فوق باید بر روی دیزل ژنراتور نصب گردند. تصویر اصلی این صفحه یک شماتیک از کل این روند می باشد.اما بزرگترین عیب ژنراتور گازسوز عدم امکان جابجایی آن در خارج از فضای ساختمان ها همچون دیزل ژنراتور اشاره کرد.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonجهت مشاوره تماس بگیرید.