موتور برق چیست ؟

موتور برق (electric motor)  تولید کننده برق یا همان مولد برق است که با استفاده از نیروی گشتاوری با هر سوخت یا منبع انرژی تولید برق توسط ژنراتور و‌تبدیل نیروی مغناطیسی به اکتریسیته انجام میدهد این ساده شده یک فرایند طولانی با سرعت بالا است. این دستگاه یک پکیج کامل از چندین بخش است که هر کدام به چند قسمت تقسیم میشوند که شامل:
۱- موتور، ۲- ژنراتور، ۳- شاسی،  ۴- اگزوز،  ۵- بورد دیجیتال، ۶- تابلو امرجنسی، ۷- استارت،  ۸- باتری، ۹- خروجی جریان برق و غیره می باشد. موارد که نامبرده شد، هرکدام به چندین بخش ساده و‌ پیچیده تقسیم می شوند که تک تک آنها قابل توضیح هستند.

انواع موتور برق از نظر سوخت مصرفی:

انواع موتور برق ها را می توان بر اساس نوع سوخت مصرفی تشخیص داد. موتور برق هایی که در زیر معرفی شده است، نیروی مکانیکی را به الکتریکی تبدیل می کنند و هر کدام برای شرایط خاصی طراحی شده اند که با دانش و‌ارزیابی قبلی باید سعی به خرید آن ها کرد. خوشبختانه آریان صنعت طرز استفاده تمامی محصولات خود را در قالب یک ‌CD آموزشی به دست مشتریان عزیز میرساند.

۱- بنزینی(gasoline generator)
۲- دیزلی (diesel generator)
۳- گاز شهری (cng generator)
۴-گاز مایع(Lpg generator)

موتور برق بنزینی چیست ؟

هر یک از کلاس های موتورها که با احتراق داخلی با سوختن سوخت های مایع فرار مانند بنزین، یا مخلوط بنزین مانند اتانول، کار می کنند، موتور برق بنزینی می گویند.

موتورهای برق بنزینی می توانند برای برآورده ساختن نیاز و الزامات هرگونه ماشین قدرتمندی مانند اتومبیل های مسافری، کامیون های کوچک و اتوبوس، هواپیماهای عمومی، واحدهای کوچک دریایی، سیستم های پمپاژ متوسط، ماشین آلات و ابزارهای برقی مورد استفاده قرار گیرد.

همان طور که گفتیم، موتور برق بنزینی، یکی از انواع ژنراتورها و البته بهترین آن ها می باشد. از این موتور برق می توان برای طولانی مدت و به طور مداوم استفاده کرد و به دلیل استحکام بالایش، می تواند گزینه ی مناسبی باشد. البته از آن جایی که سوخت این موتور برق، بنزین است، حین تولید انرژی، دی اکسید کربن بسیاری تولید می کند، لذا این دستگاه مناسب استفاده در فضای آزاد می باشد و نمی تواند در فضای بسته از آن استفاده نمود، چرا که سبب خفگی و مسمومیت می شود.

ذکر این نکته خالی از لطف نیست که بگوییم، روشن شدن موتور برقی بنزینی، به مراتب آسان تر از موتور برق گازیست. از سوی دیگر هزینه تعمیرات این نوع از دستگاه نسبت به رقیب خود، کمتر می باشد. اما در مقابل، میزان سوخت مصرفی آن در مقایسه با موتور برق گازسوز، چیزی در حدد 3 برابر بالاتر است.

توان موتور برق چیست ؟

توان موتور برق ها را با معیار اندازه گیری KW و KVA اندازه گیری می‌کنند، برای مثال موتور برق ۶ کیلو وات می تواند یک الکترو‌ موتور ۳ کیلو وات را روشن کند این تفاوت به دلیل احتساب آمپر و استارت اولیه دستگاه است که پس از چند ثانیه به حالت اولیه برمی گردد.

 

موتور برق HADS چه مزایایی نسبت به رقبای خود دارد؟

1-کیفیت بالا در قطعات به کار رفته در engine یا همان موتور
۲-سیم پیچی‌۱۰۰‎٪ مس با حجم و‌ وزن بیشتر
۳-AVR اتوماتیک
۴-طراحی جدید و‌ دارا بودن چرخ و دسته برای جابه جایی راحت تر
۵-تولید شده در کشور چین تحت لیسانس آمریکا و سفارش آن توسط کشورهای دارای تکنولوژی تولید موتور برق
۶-قیمت استثنایی و بسیار رقابتی
۷-دارای گارانتی و‌ وارانتی
۸-دارای CD آموزشی برای راه اندازی دستگاه و‌بی نیاز بودن از اپراتور و‌پرداخت هزینه
۹- صفحه دیجیتال نسل جدید
۱۰-صدای کم و‌مناسب برای منازل و ادارات
۱۱-واردات مستقیم و‌ بدون واسطه
۱۲- برند ثبت شده HADS
۱۳-رنگ زیبا و مقاوم
۱۴-در مدل ۸۵۰۰ ۲عدد سوکت ۳۲ آمپر به کار رفته( به هیچ عنوان ذوب نخواهد شد )
۱۵- اعطای نمایندگی به همکاران فعال در شهرستانها با شرایط فوق العاده
۱۶-آلایندگی و مصرف بسیار پایین و صدای خیلی کم
۱۷-برق خالص و جریان منظم

 

موتور برق بنزینی

=”درباره محصول

موتور برق هادس ۹۰۰۰ با پیشرانه بنزینی ( موتور برق بنزینی ) به قدرت ۱۸ اسب واقعی و ۴۶۰ سی سی حجم و دور موتور ۳۶۰۰ دور در دقیقه قویترین موتور تک سیلندر با سوخت بنزین در بازار است که بر روی موتور برق استفاده میشود. مقدار مصرف بنزین خیلی کم و استهلاک بسیار پائین و آلایندگی همراه استاندارهای اروپا و آمریکا از مزیت های این دستگاه است
موتور این دستگاه ۴ زمانه با عمر طولانی وسیستم OHV ، دو حالته استارت و هندل است
ژنراتور ۱۶۰ میلی متری با سیمپیچی ۱۰۰‎٪ مس و صنعتی همراه با سیستم AU و AVR و تابلو دارای ۲ خروجی مجموع ۳۲ آمپر توانایی تولید برق کاملا خالص از توان 7KW الی 8KW را برای نصرف کننده بهمراه دارد.
سایر مزایای این موتور برق صنعتی ، خانگی . سیستم قطع کن روغن خودکار، استهلاک بسیار پائین در همه قسمت های تولید نیرو ، گارانتی واقعی ، چرخ و دسته برای جا به جایی راحتتر ، شاسی مقاوم ، ظاهر زیبا ، باتری اتمی ، کاتالوگ و از همه مهمتر خدمات پس از فروش است.
مصارف این دستگاه در باغ ها ، رستوران ها . پروژه های ساختمانی ، بالابر های صنعتی و خانگی . جوشکاری تا ۲۵۰ آمپر به شرط انجام کار و غیره است

موتور برق ۳ کیلو وات واقعی با موتور چهار زمانه OHV به حجم ۲۱۲ سی سی و قدرت ۷٫۵ اسب بخار و دور ۳۶۰۰ به همراه سیستم هشدار و قطع کن روغن، با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا در موتور و ژنراتوری که سیم پیچی ۱۰۰% مس دارای کیت AVR (سیستم تثبیت جریان برق) و سیستم AU(سیستم ضد استحلاک) جریان برق خالص و سالمی را برای شما تولید می کند، همچنین این محصول دارای چرخ و دسته برای حمل هر چه راحت تر است، تابلوی این دستگاه دارای ۲ عدد سوکت ۳۰ آمپر ،چراغ کمبود روغن و کیت دیجیتال که نشانگر (هرتز H، فرکانس F، ساعت کارکردT) است.

موتور برق پورتابل ۱۰۰‎٪ صنعتی و‌خانگی که با طراحی ظاهری منحصر به فرد دارای چرخ و دسته و باتری و‌وزن ۸۶ کیلووگرم خالص و موتور OHV هواخنک بنزینی چهارزمانه به قدرت ۱۶ اسب بخار و‌حجم ۴۴۶ سی سی همراه با سیستم هشدار و خاموش کن موتور در زمان کمبود روغن (OIL ALERT) و ژنراتور صنعتی ۱۰۰‎٪ مس دارای سیستم AVR (سیستم تثبیت جریان برق خودکار) و سیستم AU ( سیستم ضد استحلاک )جریان برق خالص و سالم به قدرت ۷کیلووات دائم از ۸ الی ۱۲ ساعت و قدرت ۷.۵ کیلووات مقطعی و تابلوی دارای کیت دیجیتال که نشانگر (فرکانسF,هرتزH,ساعت کار T) دارای دو عدد خروجی ۳۲ آمپرمیباشد( توجه داشته باشید جریان برق بیشتر از ۶ کیلووات سوکت ۳۲ آمپر نیاز دارد در غیر این صورت سوکت ذوب میشود) همچنین خروجی جریان ۱۲ ولت نیز بر روی تابلو‌ تعبیه شده است.
HD8500به راحتی با یک استارت نیاز شما را پاسخگو‌خواهد بود.

موتور برق ۱kw در حالت دائم و ۱٫۱kw در حالت اضطراتی توان دارد ،هندلی ٫همراه با موتور OHV هوا خنک داری سیستم AVR ( سیستم تثبیت ثابت جریان الکتریسیته ) و سیستم OIL ALERT ( محافظت موتور از کمبود روغن ) و سیستم AU ( ضد اصطحلاک سیمپیچی ژنراتور ) ، این موتور برق در وزن خیلی سبک و کم صدا بهترین گزینه برای تامین برق منزل و مسافرت است همچنین بر روی تابلوی دستگاه یک کیت دیجیتال قرار دارد که ساعت کارکرد دستگاه را به شما نشان میدهد.
سوکت ۳۰ آمپر آمریکایی و مقاوم برای اتصال و ‌وصل شدن به مدار .
موتور برق HD1500 هادس HADS با طراحی زیبا و منحصر به فرد و مقاوم در حال عرضه در بازار ایران است.

 

Generator ژنراتور موتور برق دیزلی ۷٫۵ کیلو وات همراه با ۶ ماه ضمانت سیم پیچ : ۱۰۰% مس سیستم تثبیت برق اتوماتیک AVR توان : ۶ کیلووات یا ۶۰۰۰ الی ۶٫۵ کیلووات یا ۶۵۰۰موتور چهار زمانه دیزلی باطری استارت – چرخ و دسته ظرفیت باک ۲۵ لیتر مصرف بزرگ تیوپلس ،سوخت:۱٫۲ الی ۱٫۹ لیتر در ساعت با توان ۷۰درصد و ۲ الی ۲٫۵ لیتر در ساعت با حداکثر توان.

فرق موتور برق دیزل و‌موتور برق بنزین

قبل از تفاوت باید بگوییم تنها شباهت میان این دو‌کالا فقط تولید برق است.
تفاوت این دو‌ محصول سوخت، نحوه ی سوخت رسانی، حرارت ، صدا ، سرویس و‌تعمیر، ساعت کار ، بازدهی و‌حجم انهاست.
سوخت موتور برق دیزلی و‌بنزینی همانطور که از اسمشان پیداست گازوییل و‌بنزین است، اما باید توجه داشت که قبل از استفاده موتور برق دیزلی از گاروییل را باید از صافی رد کنید البته باک موتور برق صافی دارد اما نیاز به حساسیت دارد این امر چون باعث خرابی پمپ انژکتور میشود.

سوخت رسانی

 در موتور برق دیزلی بهره وری سوخت فرق دارد و سوخت کمتری نسبت به موتور برق بنزینی مصرف میکند.دلیل این امر این است که در دیزلی فشرده سازی، سوخت را احیا می کند، سوخت و‌ هوا به صورت جداگانه وارد موتور میشوند و‌ فقط هوای فشرده شده است که به موتور اجازه می دهد با استفاده از سوخت کمتری بازدهی داشته باشد.
اما موتور برق بنزینی قبل از فشرده سازی، سوخت و هوا را با یک کاربراتور مخلوط میکند و باعث کاهش کارایی سوخت می شود در نتیجه سوخت بیشتری مصرف میشود.

صدای موتور برق

صدای موتور برق دیزلی بیشتر از نمونه بنزینی است اگر شما یک موتور برق ۷ کیلو‌وات بنزینی را در نظر بگیرید حدود ۷۶ Db صدا دارد اما یک‌ موتور برق دیزلی حدود ۹۸ Db صدا تولید میکند.

نکات استفاده و نگهداری موتور برق 

موتوری که میخرید باید گارانتی داشته باشد تا از وجود لوازم اطمینان داشته باشد، موتور برق دیزلی چون از سوخت گازوییل استفاده میکند و‌ گازوییل چرب است و‌ همچنین دور پایین تری دارد اصطکاک کمتری دارد.
اما موتور برق بنزینی نسبتا اصطکاک بیشتری دارد چون هم از بنزین استفاده میکند و‌ هم دور بسیار بالایی دارد.
دیزلی چیزی بین ۲۰۰۰ ساعت تا ۷۰۰۰ ساعت نیاز به تعمیر اساسی دارد.
بنزینی ۱۸۰۰ تا ۶۰۰۰ ساعت نیاز به تعمیر اساسی دارد.

موتور برق دیزلی (پورتابل) حدود ۶ الی ۱۶ساعت باید ۲ ساعت استراحت کند.
موتور برق بنزنی حدود ۶ الی ۱۲ استع باید ۲ ساعت استراحت کند.( این که میگوییم استراحت یعنی موتور کاملا خنک شود)
هر دو‌ موتور برق حالت دائم کار و نهایت قدرت دارد لازم به ذکر است خیلی خیلی کم باید در حالت دائم از دستگاه کار بکشید چون به سرعت دستگاه فرسوده میشود.

بازدهی

بازدهی به این معنا که برای چه کاری از کدام دستگاه استفاده میکنید اگر نیاز به برق خالص دارید در رنج ۱ الی ۸ کیلوولت از بنزینی استفاده کنید، اما اکر نیاز به ۲ ال ۷ کیلوولت دیزلی دارید بیشتر برای روشن کردن دستگاه بهره بگیرید.

حجم موتور برق دیزلی و‌بنزینی

موتور برق دیزلی حدود ۲۰‎٪ بزرگتر از هم توان بنزینی خود است و‌سنگین تر.

نتیجه گیری تفاوت موتور برق بنزینی و‌ دیزلی

موتور بنزینی را برای مصارف خانگی به دلایل ذکر شده و آلایندگی کمتر باید استفاده کرد.موتور برق دیزلی بیشتر جنبه صنعتی دارد و‌ مناسب برای دستگاه های صنعتی است.
آریان صنعت واردکننده موتور برق ارزان و با کیفت با برند هادس می باشد که با استفاده از تکنولوژی روز آمریکا در محصولات خود تمام نیازهایتان را برطرف میکند و شما خریدار گرامی پس از خرید محصول میتوانید CD آموزشی راه اندازی دستگاه را دریافت کنید و همچنین کارت گارانتی روی کارتن دستگاه آسودگی خاطر را برای شما مشتری گرامی فراهم میسازد.

 

انواع سوخت موتور برق ها

۱-دیزلی

۲-بنزینی.نفتی

۳- بنزینی. بنزین و CNG.LPG و CNG

سیستم های راه اندازی

۱- سیستم دستی:

این سیستم برای موتور برق های سبک و‌ عمدتا بنزینی استفاده میشود و‌ نیاز به نیروی اپراتور دارد.

۲- سیستم استارتی:

رایج ترین سیستم راه اندازی استارت یا سیستم الکتریکی است. برای راه اندازی موتور برق کافیست مثل خودرو سوئیچ را بچرخانید تا انرژی ذخیره شده باتری را استفاده کرده و‌ به موتور شوک می دهد و‌ پس از فشرده کردن هوا و‌ بنزین دستگاه روشن و‌ راه اندازی می شود.

۳- سیستم امرجنسی یا ATS :

در این سیستم از موتور برق استارتی استفاده شده اما وظیفه امرجنسی بر عهده ی تابلو امرجنسی است که خود به کار افتادن این سیستم قابل بحث است.

۱-نیمه امرجنسی
در این سیستم وقتی برق قطع میشود تابلو پس از قطع شدن برق اصلی تابلو‌ پس از ۱ الی ۵ دقیقه موتور برق را روشن کرده و جریان الکتریسیته را وارد مدار میکند.

۲.تابلوی فول امرجنسی
این سیستم یک سیستم کاملا حرفه ای برای بانک ها اداره جات حساس از لحاظ سیستم کامپیوتری، بیمارستانها،تالار و رستوران ها و غیره استفاده می شود.
به این صورت چند باتری مخصوص و‌ قوی را در نظر میگیرند به اندازه مورد نیاز به محض قطعی برق بدون هیچ وقفه ای باتری از طریق سیستم ATS کامپیوتر ها و دستگاهای حساس را روشن نگه میدارد سپس بعد از چند ثانیه ATS دستگاه را روشن کرده و‌ برق در تمام مدار وارد میشود.

سیستم صداگیری یا سایلنت

اگر موتور برق شما صدای زیادی دارد میتوانید برای آن کاناپی درست کنید یا اگر قصد خرید موتور برق دیزل بی صدا را دارید از نمونه ی سایلنت آن استفاده کنید.
ولی اگر قصد خرید موتور برق بنزینی را دارید موتور برقهای HADS نیاز شما را برطرف میکند چون از پایین ترین صدا برخوردار است.

محاسبه قدرت موتور برق

هنوز خیلی از مصرف کنندگان راجع به این موضوع اطلاعات غلط دارند ( البته افراد سودجو این اطلاعات به دست آنها میرسانند) موتور برقها با کدهایی مدل گذاری میشوند که اکثرا بی ربط به توان دستگاه است مثلا موتور برق ۸۵۰۰ hads توان ۷۵۰۰w دارد نه ۸۵۰۰w حتما به نمودار روی دستگاه توجه کنید ( البته موتور برقهای اورجینال)همچنین میتواند توان و‌ بازدهی موتور برق مورد نیازتان را خودتان محاسبه کنید.
برای مثال شما اگر میخواهید برق یک پمپ را تهیه کنید روی پمپ نوشته شده برای مثال ۳kw، برای تامین برق این پمپ به دلیل وجود فشار آمپر اولیه شما باید موتور برق ۶kw خریداری کنید.

موتور برق با ژنراتور اینورتر

موتور برق های اینورتری با توجه به تبدیل برق دی سی به ای سی برقی کاملا خالص، ثابت و قابل اطمینانی را تولید میکند بدین صورت که ولتاژ و فرکانس همیشه ثابت بوده و مناسب استفاده برای دستگاهایی که به نوسان برق حساس هستند، می باشد. مانند کامپیوتر و دیگر دستگاهای الکترونیکی . موتور برق های اینورتری هادس با توجه به داشتن بانک خازن قادر به راه اندازی الکتروموتورهای هم قدرت خود میباشند بطوری که چنانچه بخواهید یک الکترو موتور ۲٫۲ کیلووات را روشن کنید به ۲ تا ۳ برابر قدرت الکتروموتور نیاز دارید و باید از موتور برق با بیش از ۵ کیلووات استفاده کنید. البته این مقدار نیروی ۲ الی ۳ برابری برای چند ثانیه لازم میباشد و پس از راه اندازی به همان ۲٫۲ کیلووات نیاز میباشد. ولی موتور برق اینورتری ۳٫۲ کیلو وات HADS به راحتی قادر به راه اندازی الکترو موتور هم قدرت خود می باشد و این امکان را باید مدیون سیستم اینورتور بود و این دستگاه به راحتی کولر گازی ۲۴ هزار یا الکترو پمپ های تا ۳ کیلووات و یا بالا برهای ساختمانی را راه اندازی میکند چرا که قبلا لازم بود برای این وسائل از موتور برق ۷۰۰۰ بنزینی یا ۶۰۰۰ دیزلی استفاد کرد. از دیگر مزایای این محصول می توان به کم مصرف بودن آن اشاره کرد، چرا که این محصولات بر خلاف موتور برق های معمولی نیاز به دور موتور ۳۰۰۰ دور بر دقیقه ندارد. موتور برق های معمولی نباید کمتر از ۳۰۰۰ دور بر دقیقه بچرخد چون این اتفاق باعث پایین آمدن فرکانس به زیر ۵۰ هرتز میشود و موجب سوختن دستگاه برقی خواهد شد، ولی موتور برق اینورتوری HADS چون برق DC را به AC بصورت دیجیتالی تبدیل میکند و فرکانس و ولتاژ همیشه در خروجی ثابت میباشد و دور موتور فقط با توجه به مقدار توان مورد نیاز شما تغییر میکند و این امر باعث کاهش مصرف سوخت میشود. و نکته دیگر اینکه وزن و ابعاد این موتور برق اینورتوری از موتور برق های معمولی پایین تر میباشد.